Biznes

Na czym polega międzynarodowy przewóz towarów

Międzynarodowy przewóz towarów jest najpoważniejszą przeszkodą stojącą przed aspirującymi przewoźnikami, którzy podbili już swój krajowy rynek i pragną rozszerzyć swoje usługi na naprawdę dużą skalę. Choć na intuicję termin „transport międzynarodowy” jest banalny i oczywisty, należy pamiętać, że w Polsce związane z nim kwestie formalne reguluje ustawa o VAT. Odnośne paragrafy czynią rozróżnienie pomiędzy transportem międzynarodowym a wewnątrzwspólnotowym (czyli na terenie państw Unii Europejskiej) i stanowią, że transport może być uznany za międzynarodowy jeśli całość lub część jego trasy przebiega poza terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej. Uwaga jednak: taka definicja dotyczy wyłącznie przewozu towarów. W przypadku transportu osób takie rozróżnienie nie zachodzi.

Mając na uwadze kwestie formalne, nie możemy tracić z oczu faktu, że mamy do czynienia z usługą niezwykle trudną do zorganizowania i wykonania. Przede wszystkim wchodzą tu w grę odległości czyniące transport bardzo kosztownym, wymagające najlepszej jakości sprzętu i wysokiej klasy personelu. Czasem jednak nawet najlepsze samochody ciężarowe nie podołają zadaniu, gdyż niektóre trasy i rodzaje ładunków opłacają się jedynie przy zastosowaniu transportu morskiego bądź lotniczego.

Zleceniodawcy dysponujący materiałami do przewiezienia muszą więc dokonywać wyboru ostrożnie, analizując wszystkie czynniki, a najlepiej zaglądając na giełdę transportową, gdzie szerokość i zróżnicowanie oferowanych usług gwarantują, że znajdziemy wartościowego przewoźnika. Firmy transportowe pragnące rozpocząć przygodę z transportem międzynarodowym muszą zaś dokonać poważnej analizy potencjalnych zysków i strat, gdyż wkraczają one na rynek bardzo trudny i wymagający dużych inwestycji finansowych, jednak płynące z tego korzyści mogą łatwo przeważyć początkowe ryzyko.

Przeprowadzki Warszawa

Similar Posts