Biznes

Plusy i minusy franczyzy: Jak rozpoznać, czy franczyza jest dla Ciebie odpowiednia?

Biznes oparty na francyzie.

Jednym z najczęstszych modeli biznesowych jest franczyza. Co to oznacza? Oznacza to, że firma sprzedaje swoją markę innej osobie i oferuje jej możliwość otwarcia nowej lokalizacji w ramach swojej franczyzy. Jeśli zastanawiasz się nad staniem się częścią tego modelu, to ważne jest, abyś znał wszystkie za i przeciw przed podjęciem decyzji. W tym wpisie na blogu omówimy niektóre z zalet, jak również niektóre wady, dzięki czemu można podjąć świadomą decyzję o tym, czy franczyza może być dla Ciebie!

Plusy i minusy franczyzy

Franchising ma wiele zalet. Pierwszą zaletą jest to, że nie muszą Państwo mieć oryginalnego pomysłu. Na przykład, jeżeli ktoś uwielbia pizzę i czuje, że otwarcie własnego lokalu byłoby dla niego najlepszą rzeczą, to przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji będzie chciał się dowiedzieć, ile to będzie go kosztować i jakie pizze są popularne w okolicy. Biznes franczyzowy już to wszystko wie, ponieważ zajmuje się tym od lat! Wiedzą dokładnie, jakich cen oczekują ludzie zamawiający w danej restauracji lub sklepie i jakie rodzaje żywności dobrze się sprzedają w różnych miejscach w Ameryce (lub gdziekolwiek Państwo się znajdują). Posiadanie tych informacji oszczędza czas tym, którzy mogliby nie mieć do nich dostępu i jest to ogromna zaleta.

Druga ważna korzyść z franczyzy przychodzi w formie szkolenia i wsparcia dla nowych franczyzobiorców, zwanych również „franczyzobiorcami”. Franczyzobiorca będzie miał dostęp do wszystkich niezbędnych informacji, jak np. ile pieniędzy musi zainwestować, jak rozpocząć swój biznes i jakie godziny są najlepsze na początku. To może nie brzmi jak ważny czynnik, ale w rzeczywistości może zmienić życie, ponieważ jeśli nie znają się Państwo lepiej lub nie mają doświadczenia w tego typu sprawach, to zapytanie kogoś, kto się na tym zna, może uratować Państwa przed utratą mnóstwa pieniędzy!

Innym ważnym powodem, dla którego ludzie wybierają franczyzę, jest jej zdolność do szybkiego rozwoju. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, po otwarciu przez jedną osobę placówki pod określoną marką mogą szybko otworzyć inne. Jest to ogromna zaleta, ponieważ oznacza to, że firma, z którą Państwo współpracują, ma doświadczenie w tej dziedzinie, co pozwoli na szybszy rozwój Państwa firmy, niż gdyby próbowali Państwo robić wszystko na własną rękę!

Ostatnia ważna korzyść z franchisingu pochodzi z tego, że są ludzie, którzy już wykonali za Państwa całą ciężką pracę. Dokładnie tak; kiedy ktoś decyduje się zostać częścią cudzej franczyzy i kupić jej markę lub znak towarowy, wie dokładnie, co inne firmy w tej samej branży zrobiły źle i jak nie powtórzyć tych błędów. Na przykład, powiedzmy, że franczyzobiorca A otwiera sklep, taki sam jak ten, który obok otworzył franczyzobiorca B, ale ponosi sromotną porażkę, ponieważ nie mieli wystarczająco dużo miejsc parkingowych lub lokalizacja nie była dobrze przemyślana. Franczyzobiorca B natomiast wie, jakie błędy popełnił i będzie mógł ich uniknąć przy otwieraniu kolejnego sklepu, aby sprzedawać więcej produktów niż franczyzobiorca A.

Czy franczyza jest dla Ciebie odpowiednia

Jak więc Państwo widzą, jest wiele powodów, dla których franczyza jest tak atrakcyjną opcją dla wielu ludzi! Jednak ważne jest również, aby potencjalni właściciele firm zrozumieli niektóre z jej wad, zanim podejmą jakąkolwiek decyzję. Pierwszą kwestią, którą chcielibyśmy poruszyć w związku z tym modelem jest to, że jeśli nie zrobią Państwo odpowiednich badań, wszystkie te zalety stają się bezużyteczne, ponieważ większość firm, które oferują bardzo podobne usługi, zazwyczaj pobierają prawie takie same ceny za swoje towary i usługi.

Zobacz: Bezpieczne napiwki

Similar Posts